Asgharo Farhadžio „Komivojažierius“: keršto anatomija | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Asgharo Farhadžio „Komivojažierius“: keršto anatomija

Asgharo Farhadžio „Komivojažierius“: keršto anatomija

„Daugelis žmonių nori patys įgyvendinti teisingumą ir kovoti už savo teises. Tai juos pastūmėja griebtis keršto. Jis leidžia pasijausti teisiam ir pilietiškam“, – teigia Irano režisierius Asgharas Farhadis, kalbėdamas apie savo naujausią filmą „Komivojažierius“.

„Oskaro“ apdovanojimą už geriausią filmą užsienio kalba pelniusi juosta, sukurta pagal Arthuro Millerio pjesę „Komivojažieriaus mirtis“, pasakoja apie jauną sutuoktinių porą, dėl avarinės namo būklės laikinai persikeliančią į nuomojamą draugo butą. Vieną vakarą Rana (akt. Taraneh Alidoosti) įsileidžia į namus buvusios gyventojos ieškantį vyrą ir yra sužeidžiama. Negalėdamas išgauti iš žmonos tikslių įvykio aplinkybių, Emadas (akt. Shahab Hosseini) imasi pats ieškoti skriaudėjo.

„Patyrę pažeminimą, žmonės nori perimti teisingumą į savo rankas. Jie nepasitiki valdžia arba nenori viešinti asmeninių nuoskaudų. Nenurimsta tol, kol neatkeršija. Įsikišus teisėsaugos institucijoms, šis procesa užtrunka ir nesuteikia pasitenkinimo“, – teigia režisierius

Farhadis atskleidžia, kad kerštas ne visada yra sąmoningas pasirinkimas, bet gali žymėti ir skirtingų kultūrų susidūrimą. Aktoriaus profesija turėtų padėti Emadui įsigilinti į kitų žmonių jausmus, bet nesuteikia reikiamo jautrumo nukentėjusiai žmonai. Jis nėra religingas, bet matydamas įsibrovėlį kaip visa užnuodijusį blogį, suvokia, kad vis dar yra konservatyvus.

„Vidurinioji klasė sudaro didžiąją Irano visuomenės dalį, bet dar yra gana jauna istoriniu požiūriu – mūsų šalyje jos tiesiog nebuvo. Jos atstovai turėtų tiesti tiltus tarp tradicijos ir modernumo, bet dar dažnai pasiduoda įsigalėjusių socialinių ir etinių normų uždarumui“, – tvirtina režisierius.

„Komivojažierius“ kelia opius etinius klausimus apie Irano visuomenę, besikeičiančių kultūrinių aplinkybių veikiamą tapatybę ir žmogiškų ydų prigimtį. Saugumą praradusiems filmo veikėjams tenka ne tik ieškoti teisingumo, bet ir stoti į akistatą su nepažintomis savo vidinio pasaulio pusėmis.

„Komivojažierius“ Varėnos kultūros centre balandžio 6 d. 18.00 val. Geriausius festivalio filmus taip pat galite žiūrėti internetiniame kino teatre www.epasaka.lt.