Apie NBK

Naujasis Baltijos kinas (NBK) – tai tarptautinė trumpametražių filmų konkursinė programa, skirta jauniesiems kino kūrėjams, dar nedebiutavusiems ilgametražėje formoje, ir aprėpianti visas Baltijos jūros regiono šalis (Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Danija, Švedija, Suomija, Rusija, Vokietija).

Nuo 2008 iki 2018 metų programoje galėjo dalyvauti tik pradedantys režisieriai iš Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos). Programa nuosekliai atspindėjo trijų Baltijos šalių jauno kino tendencijas, čia vyraujančias temas ir aktualias problemas, svarbiausiu tikslu išlaikant naujų talentų paiešką ir sukuriant jiems dėmesio lauką.

Lietuvos kūrėjams vis sėkmingiau įsiliejant į nekomercinio europietiško kino tinklą, 2019 metais Europos šalių kino forumas SCANORAMA išplėtė buvusį regioninį Baltijos valstybių konkursą į tarptautinį konkursą, aprėpiantį Baltijos jūros regiono šalis, įtraukiant Švediją, Suomiją, Daniją, Vokietiją, Lenkiją bei Rusiją. Naujoji tarptautinė konkursinė programa, išlaikydama senosios NBK pavadinimą ir pamatines vertybes, siekia išplėsti žemėlapį, sustiprinti programos turinį, skatinti konkurencingumą tarp skirtingų šalių kino kūrėjų ir suteikti jai naujų europietiško kino spalvų.

Atnaujintą NBK sudaro išplėstinė lietuviškų trumpametražių filmų paprogramė (NBK I) ir iš Baltijos jūros regiono šalių dalyvių trumpametražių filmų sudaryta antroji paprogramė (NBK II). Naująją koncepciją papildo konkurse nedalyvausianti, kiekvienais metais  besikeičianti kviestinės „Šalies viešnios“ programa, kurioje pristatomi per pastaruosius penkerius metus joje sukurti geriausi trumpametražiai filmai.

Konkursinėje programoje Naujasis Baltijos kinas kviečiami dalyvauti jaunų kūrėjų trumpametražiai filmai (iki 35 minučių), sukurti ne vėliau nei 2 metai iki premjeros NBK. Siekiant neriboti žanrų įvairovės,  atrankai į konkursą kviečiama pristatyti vaidybinius, animacinius, dokumentinius ir eksperimentinius filmus. Pagrindiniai konkursinės programos atrankos kriterijai – kūrėjo profesionalumas ir kūrybiškumas bei filmo meninė kokybė ir originalumas.

Siekiant ne tik atrasti, bet ir paskatinti ryškiausius Baltijos jūros regiono šalių jaunus talentus, konkursinėje programoje skiriami du apdovanojimai: geriausiam lietuvių režisieriaus filmui ir geriausiam visos programos filmui. Konkursinėje programoje dalyvaujančius filmus vertina kompetentinga tarptautinė žiuri, sudaryta iš pripažintų Europos kino profesionalų.